Tartu Ülikooli taasasutamisüriku koopia valmimine

29. novembril 2019 avati Tartu Ülikooli muuseumis uus eestikeelse ülikooli 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus, mille üheks eksponaadiks on kolme meistri - Lilian Bristoli, Tatiana Iakovleva ja Pille Kivihalli - ühistööna valminud Aleksander I aegse Tartu Ülikooli taasasutamisüriku (1802) koopia.

Ringvaates (29.11.2019) tutvustasid kalligraaf Tatiana Iakovleva, köitekunstnik Pille Kivihall ja kuldtikandi meister Lilian Bristol oma ekslusiivset ühistööd. Algus 33.45 minutist.


Aleksander I aegse Tartu Ülikooli taasasutamisüriku kaane teevad eriliseks nii ajastutruud materjalid kui ka selle valmimiseks kasutatud tehnikad. Kuldtikandi ruumilisus on saavutatud kartongpolstri ja kaleviga. Meandri all on kartongpolster, krooni teeb mahuliseks kalev. Loorberi- ja tammeokste all on kasutatud linast nööri.

Kroonis on kasutatud seitset erinevat tüüpi naaste, mida tänapäeva kaubanduses pole saada ja mis on tellitud juveliirilt. Need on hõbedast ja üle kullatud. Samuti on kroonis kolme erinevat tooni siidi. Kroonil on kasutatud vene ikoonitikandist pärit tehnikat nimega jagotka. Selles on kuldniit kinnitatud aluskangale siidniidi abil, moodustades kindla sammuga mustri.

Kaanel on kokku 29 loorberilehte ja 37 tammelehte. Iga lehe tikkimiseks kulus umbes 45 minutit. Iga meandri kurv võttis aega umbes tund aega.

Eelmine
Lilian Bristolist ja kuldtikandist ilmus põhjalik käsitlus ajakirjas "Pööning" (2019 talv)
Järgmine
Esna Galerii esimene aastaring

Vastused puuduvad

Email again: