Esna eragalerii teeb kummarduse tippmeistritele

Järva Teataja külastas Esna Galeriid ja avaldas 20. aprillil 2019 reportaaži oma külaskäigust. Külas käisid ajakirjanik Kadri Laube ja fotograaf Dimitri Kotjuh.

Järva Teataja kirjutab, et Esna Galerii on koht, kus kiirele elule veidi pidurit tõmmata ja süveneda. Süveneda hetkekski nõnda intensiivselt, nagu meistrid oma šedöövreid valmistades on teinud.
Ei tule just tihti ette, et keegi teeb avaliku galerii külla, kus elab vaid poolsada inimest. 13 aasta eest Esnasse kolinud Bristolid leiavad, et see on ühele galeriile just täiuslik asukoht.

«Jah, juhuslikult inimesed siia ei satu,» nõustub Martin, kuid seda ta probleemiks ei pea. «Kui tahaksin selle kohaga midagi müüa, siis teeksin selle hoopis Tallinna Viru tänavale. Selle koha funktsioon on hoopis midagi muud. Meie tahame tõsta esile meisterlikke inimesi ja meistrioskusi, aga seda ei saa teha linna virvarris. Peab võtma aja, et siia tulla, siin olla, ja kui see on juba tehtud, siis ka süveneda ja siin olevast aru saada.»

Reportaažile lisatud kommentaaris kirjeldab kirjandusteadlane Aija Sakova Esna Galeriid järgmiselt:

"Esna galerii on päikeseküllane ja avar näituseruum. Kuid see on samal ajal ka palju enamat – kohtumispaik ja kultuurisündmuste koht. Sest nii nagu galerii omanik Martin Bristol avamisel ütles, on selleks, et Esna galeriisse jõuda, vaja esmalt võtta vastu otsus sinna minekuks. Samuti on vaja võtta aega ja see tähendab, et tuleb aeglustuda. Esna jõudnul on seega aega süveneda sellesse, mida galerii külastajale pakub, nimelt oma valdkonna meistrite töid.

Eriliste kunstitööde kõrval kohtub külastaja Esnas eriliste inimestega: Liliani ja Martin Bristoliga, sest galerii on osa nende majapidamisest. Neil kahel meistril on põhjalikud kogemused teistele inimestele ilusate ja hingestatud asjade loomisel.

Nad tunnevad nii materjale kui ka inimesi ja oskavad näha teist inimest. Ainuüksi see on tänapäeval haruldane. Sestap julgen väita, et süvenemise, pühendumise ja vilumuse kõrval – meistrite loodud kunstitööd – kohtab külastaja Esnas ka ehedaid inimesi ehedas keskkonnas. Viimase all pean silmas nii galeriid kui ka Esna küla."

Kogu artikkel on leitav Järva Teatajas (20.04.2019).
Eelmine
Loomeinimesed Lilian ja Martin Bristol avasid galerii
Järgmine
Meisterlikkuse ja erakordsuse ilmnemise võimalikkus

Vastused puuduvad

Email again: