Näitus kirjanik Ene Mihkelsoni tekstimaastikest ja vestlus Marju Lauristiniga

Järvamaa kirjanduse pidunädala raames 2. veebruaril 2024 algusega 17:30 toimub Esna Galeriis vestlus kirjanik Ene Mihkelsonist ja tema loomingust. Ühtlasi avatakse näitus "Varemed ja vahtrad. Ene Mihkelsoni tekstimaastikud". Eesti prosaisti ja luuletaja loomingu ja Järvamaa maastike omavahelisi seoseid avab kirjaniku sõber ja temanimelise seltsi juhatuse liige Marju Lauristin. Vestlust viib läbi Aija Sakova.
Sündmusel kohapeal osalemiseks on registreerimine juba suletud, sest kohad on täitunud. 
Vestlust saab jälgida ka Facebook'i ülekande vahendusel ning sellest valmib ka videosalvestus (videograaf Kaspar Pokk).
Loe lisaks

Klassikaraadio "Kaugel külas" Esnas & ajalehe Pealinn videoreportaaž

Juuli lõpus käis Klassikaraadio toimetaja Liina Vainumetsa külas Esna Galeriis. Selle tulemusena sündis saate "Kaugel külas" salvestus, mis kõlas raadioeetris 5. augistil 2023. Juttu on Klassikaraadio saates nii Toomkiriku ajanäitajate restaureerimisest kui ka Esna Galerii asutamisloost.
Augusti keskel aga käis ajalehe Pealinn toimetaja Üllar Luup koos Martin Bristoliga Toomkiriku tornis. Selle tulemusena valmis videoreportaaž ja artikkel ajalehes.
Loe lisaks

Tallinna toomkiriku ajanäitajad Esnas kuldamisel

Pühapäeval, 30. juulil 2023 kell 12:30 ajal tutvustab Martin Esna Galeriis Tallinna Toomkiriku ajanäitajaid.
Nimelt on Tallinna toomkiriku nelja ajanäitaja kuldsed numbrid, pooltunnimärgid ja tunniosutid on veetnud suve Esnas, käinud vannis ja saanu uue kuldse jume. Järgmisel nädalal hakkavad värskelt kullatud osad Toomkiriku torni tagasi liikuma.
Loe lisaks

Craft Camp 2023 osalejad Järvamaal ja Esnas

Kolmapäeval, 12. juulil külastasid Craft Camp 2023 osalejad Järvamaad ja Esna Galeriid. Külalistel oli võimalik tutvuda Esna ajaloo ja Esna Galerii loomislooga, nautida Natalia Velchinskaya taimeportreesid ning Ehalill Halliste gobelläänne ehk näitust "Eesti õied". Samuti tutvustas Lilian Bristol osalejatele kuldtikandi ajalugu ning oma kuldtikanditöid.
Loe lisaks

Ööülikooli külastus Esna Galeriis

1. aprillil toimus Esna mõisas rida Ööülikooli salvestusi: Tõnu Lehtsaare “Loomise võlu ja valu”, Marju Lauristini ”Raamatute lugemisest kui kaduvast oskusest”, Kristjan Korjuse “Inimeseks olemise mõtestamine tehnoloogia arengu taustal” ja Doris Kareva “Tunnete keel”.
2. aprillil külastas osa Ööülikooli salvestustel osalenuid ka Esna Galeriid. 
Loe lisaks

"Eesti õied": Natalia Velchinskaya tikandid & Ehalill Halliste gobeläänid

Näitus "Eesti õied" toob vaatajateni Natalia Velchinskaya tikitud taimeportreed ning Ehalill Halliste lilledest inspireeritud gobeläänid. Natalia Velchinskaya Eestimaa loodusest inspireeritud taimeportreed olid Esna Galeriis eksponeeritud ka 2022. aasta kevadel, Ehalill Halliste on varem Esna Galeriis olnud esindatud oma paekivist inspieeritud gobelläänidega. Praegusel näituse Ehalill Halliste gobelläänid on eksoneeritud esmakordselt.
Loe lisaks

Jaak Jõerüüt ja Aare Pilv kohtuvad Esna Galeriis

3. veebruaril 2023 kell 18 on Järva valla kirjanduse pidunädala raames Esna Galeriis külas kirjanikud Jaak Jõerüüt ja Aare Pilv. Nendega vestleb rännakutest iseendas Aija Sakova.
Nii Jaak Jõerüüdi kui ka Aare Pilve loomingus on olulisel kohal mäletamine ja mälu, sellega seotud tunded ja aistingud. Mõlema loomingust leiab inimese sisemaastike ja mälukoobaste läbivalgustamist, rännakuid ajas ja iseendas.
Kohtumisel osalemiseks on vajalik eelregistreerimine.
Loe lisaks

Esna Galerii on Järvamaa aasta turismiedendaja

6. oktoobril 2022 toimus Ervital Järvamaa ettevõtete tunnustamine. Välja anti Järvamaa aasta suur-, väike- ja mikroettevõtte, aasta startija, turimisendendaja ja pereetevõtte, aga ka parima talu, parima kohaliku toote või teenuse ning Järvamaa edendaja tunnustused. 
Esna Galerii pälvis aasta turismiedendaja tunnustuse. Oleme tänulikud ja rõõmsad! 
Loe lisaks

Vaata järele: Vestlus ja ettekanded elust maapiirkondades ning pärandi säilitamisest

12. juulil 2022 toimus Esna Galeriis vestlusring "Maapiirkondade eramud - luksus või taak?", kus osalesid Rasmus Kask, Lauri Lihtmaa ja Raili Nugin.  Vestlusele järgnesid ettekanded maapiirkondade eramuste renoveerimisest, nõukogudeaegsest pärandast ning maapiirkondades elamisest.
Lisaks jagasid Eesti Vabaõhumuuseumi välitöödel osalenud Karin Kirtsi ja Hardi Rosumovski välitöödelt kogutud teadmisi ja tagasisidet. 
Loe lisaks

Hardi Rosumovski ood Esna - Kareda maastikele

27. juunist kuni 15. juulini 2022 toimuvad Esna ümbruskonnas Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse välitööd, mille käigus inventeeritakse taluhooneid ning usutletakse majaomanikke. 12. juulil Esna Galeriis toimunud kohtumisel esitas välitöödel kaasa löönud Hardi Rosumovski oodi Esna - Kareda maastikele ja ajale.
Loe lisaks

Aivar Põldvee kinnipüütud hetked - ajaloolase pilguga kaasajas

13. juulil kell 18 avame Esna Galeriis ajaloolase ja järvamaalase Aivar Põldvee fotonäituse “Kodus ja võõrsil”. 60 fotole on püütud hetki ja inimesi argielust ja reisidelt. Näituse avamisel vestleb fotograaf Dmitri Kotjuh asjaarmastajast Aivar Põldveega pildistamisest ja piltidest kui maailma nägemise ja tegemise viisist. Avamisele järgneb õhtukontsert Anna Kaneelina ja Erki Pärnojaga. Avatud on ka välikohvik.
Vestlus on võimalik järele vaadata.

Loe lisaks

Kultuurisaade OP külas Esna Galeriil

ERRi kultuurisaade OP külastas Esna mõisa ning Esna Galeriid. Tutvustasime külalistele Natalya Velchinskaya Lahemaa loodusest inspireeritud tikitud taimeportreede näitust "Olemise ilu", aga ka Lilian Bristoli kuldtikandeid.
OP on ETV1 eetris neljapäeval, 5. mail 2022 kell 20. 
Loe lisaks

Kontsert "Kuu kõla" kui heliline leevendus

Pühapäeval, 20. märtsil algusega kell 17 esinevad Esna Galeriis kontserdiga duo KUUkuu ehk Roland Suits ja Toivo Sõmer ning duo Leho Rubis ja Joosep Kõrvits, et pakkuda oma muusikaga helilist leevendust pingelisele olukorrale maailmas.
Loe lisaks

Aktuaalse Kaamera kultuuriuudised Esna Galeriil külas

23. veebruaril 2022 oli Esna Galeriil külas Aktuaalse Kaamera võttegrupp, et tutvuda äsja avatud uue Ksenia Shinkovskaja näitusega “Teelised”. Venemaal sündinud ja Lätis elava kunstniku näitus on pühendtud rändamise ja teel olemise motiividele. Seeria "Palverändurid" eesmärk on luua sildasid inimeste vahel piiridest hoolimata.
Esna Galeriil käis külas Olev Kenk. 
Loe lisaks

Tegevust alustab Esna Raamatukauplus

Eesti kirjanduse pidunädala raames alustab Esnas tegevust Järvamaa esimene raamatukauplus. 
Esimesed raamatud, mis jõuavad Esna Raamatukaupluse riiulitele, on juba kohale jõundud.
Loe lisaks

Kirjanduse pidunädal: kohtumine Tõnu Õnnepaluga

Laupäeval, 29. jaanuaril on Esna Galeriis külas kirjanik Tõnu Õnnepalu. Autoriga vestleb kirjutamisest, kirjanduslikest ja kirjutamise paikadest ning kirjanikuks olemisest kirjandusteadlane Aija Sakova.
Kohtumine toimub Järva valla kirjanduse pidunädala raames.
Eelregitreerimine suletud
Vestlus salvestatakse ja tehakse kõigile huvilistele kättesaadavaks. 
Samuti on võimalus osa saada Facebook live ülekandest.
Loe lisaks

Vestlus Avo-Himm Looveeri loometeest ja ringkäik näitusel

Avo-Himm Looveeri 80. sünniaastapäevale pühendatud näituse "Rohkem kui arhitekt" avamisel, 16. augustil meenutasid arhitekti ja kõnelesid tema loominguteest Kristin-Mari Looveer, Ike Volkov, Vilen Künnapu ja Veljo Kaasik. Vestlust modereeris Aija Sakova. 
Tallinna Olümpia Purjespordikeskuse ühist projekteerimist meenutas ka kolleeg Matti Õunapuu.
Näituse on koostanud ja kujundanud Kristin-Mari Looveer ja Jaan Ollik.
Loe lisaks

Kesk-Eesti välitööd lõpetab suveõhtune sumin Esna Galeriis

Neljapäeval, 12. augustil algusega kell 18 on kõik huvilised oodatud Esna Galerii õuele nautima suveõhtust suminat. Avatud on õuekohvik Kesk-Eesti hõrgutiste (pesto, kitsejuust, murakamoos ja tordiviil) ja hea veiniga. Nautida saab mõistagi ka Lilian Bristoli kuldtikandeid ning “Elis & Öö Klubi” kontserti.

Loe lisaks

Looduse Omnibussi väljasõit Esna Galeriisse

Laupäeval, 7. augustil tegi Looduse Omnibuss väljasõidu Esna Galeriisse ja Esna mõisa, Sargvere mõisa ning Põltsamaa Roosiaeda. Esna Galeriis tutvuti nii selle asutamislooga kui ka kuldtikandiga. Esna Raamatukogus oli huvilistel võimalik degusteerida Kalamatsi Meierei kitsepiimast tooteid ning Põhjaka kangemaid jooke. Galerii peremees Martin viis külalised ringkäigule ajaloolisse Esna raudteeasulasse.
Loe lisaks

Leho Rubise näitus teadvuse ajatutest seisunditest

Alates 30. maist on Esna Galeriis avatud kunstniku ja muusiku Leho Rubise näitus „Teadvus – tajude allikas“. Näituse avamisel, 29. mail toimub Leho Rubise, poeet Mathura ja kunstikriitik Andri Ksenofontovi vaheline vestlus „Sügavamate teadvuseseisundite kujutamise võimalikkusest ja viisidest kaasaegses ning mineviku kunstis“. Osalemiseks tuleb registreerida.
Loe lisaks

Sinisel aknal: Aleksandra Jakunitševa ja Anni Kreemi tekstiilid

Alates 9. maist kuni 23. maini 2021 ehk kolmel pühapäeval on külastajatele avatud Peterburi tekstiilikunstniku Aleksandra Jakunitševa (1943) ja Eesti tekstiilikunstniku Anni Kreemi (1942) näitus „Sinisel aknal: Aleksandra Jakunitševa ja Anni Kreemi tekstiilid“. Näitusel saab näha Aleksandra Jakunitševa tekstiilikollaaže ja graafilisi lehti ning Anni Kreemi portreepatju ja lapiteki tehnikas seinavaipa „Sinine aken“.


Loe lisaks

Viivi Luik, Joonas Hellerma ja Aija Sakova vestlesid Esnas kirjandusest kui sõnaks saamise kunstist

Aprillis kohtusid Esnas Viivi Luik ja Joonas Hellerma, et vestelda Aija Sakovaga kirjandusest kui sõnaks saamise kunstist. Vestlus salvestati, kuna tegemist oli Eesti Kirjandusmuuseumi egiidi all korraldatud kirjandusõpetajatele mõeldud koolituse "Viivi Luige esseistika. Poeetika ja väärtused" (23.04.2021) ühe mõttelise osaga. Aasta lõpuni on vestlus ka kõigile teistele huvilistele kättesaadav. 
Loe lisaks

Mara Ljutjuki „Mälu“ jõudis Esna Galeriisse

7. veebruaril 2021 avas Mara Ljutjuk Esna Galeriis oma isikunäituse „Mälu“, mis on varasemalt olnud eksponeeritud Tallinnas Kastellaanimajas septembris 2020. Alates 23. veebruarist näeb näitust ,,Mälu" Pärnu Linnagaleriis.

Loe lisaks

Esna Galerii esimene aastaring

Esna Galerii avasündmusest "Meisterlikkuse ajatus" on möödunud aasta. Pühendasime tänase vahekokkuvõtete tegemisele. Pühapäevadest on – nii nagu möödunud aastal lootsime – saanud aja mahavõtmise ja enesesse vaatamise aeg. Liliani, Sofia ja Martin Bristoliga liitus videosilla vahendusel ka Aija Sakova. Allolevalt on kirja pandud mõned vestlusest sõelale jäänud mõtted.
Loe lisaks

Tartu Ülikooli taasasutamisüriku koopia valmimine

29. novembril 2019 avati Tartu Ülikooli muuseumis uus eestikeelse ülikooli 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus, mille üheks eksponaadiks on kolme meistri - Lilian Bristoli, Tatiana Iakovleva ja Pille Kivihalli - ühistööna valminud Aleksander I aegse Tartu Ülikooli taasasutamisüriku (1802) koopia.
Loe lisaks

XXXIII Pärnu Filmifestivali filmivalik Esna Galeriis

13. ja 14. juulil 2019 linastuvad XXXIII Pärnu Filmifestivali raames Esna Galeriis viis filmi: "Põhjala reisikirjad" (Soome, 2019), "Kui suur on galaktika?" (Venemaa, 2018), "Botero" (Kanada, 2019), "Summa" (Poola, 2018) ja "Vello Salo. Igapäevaelu müstika" (Eesti, 2018).
Loe lisaks

Esna Galerii võõrustab Harjumaa Noorte Puhkpilliorkestrit

27. juuni keskpäeval toimub Esna Galerii juures vabaõhukontsert, kus astuvad üles Harjumaa noored muusikud. Pikkade traditsioonidega 35- liikmeline puhkpilliorkester toob Esna laulupeomeeleolu ja pakub pealtvaatajatele tasuta täiemahulise kontserti olenemata ilmast.


Kontserdi järgselt on võimalik külastada Esna Galeriid. Avatud on ka kohvik!

Loe lisaks