Martin Bristoli ööülikooli loeng "Meisterlikkusest" (30.11.2019)

Novembri viimasel päeval jõudis Vikerraadio Ööülikooli loengute sarjas eetrisse Esna Galerii peremehe Martin Bristoli mõtisklus meisterlikkuse olemusest.
Vestlus on salvestatud Esna mõisas 18. oktoobril 2019.

Loengus on juttu terviklikust mõtlemisest, suure pildi nägemise oksusest ja vajadusest nii ühiskonnas, inimeses kui meid ümbritsevas füüsilises keskkonnas.

Martin räägib muuhulgas sellest, kuidas teda kui ehitusvaldkonda tundvat inimest on ammu häirinud see, et luues ruume ei osata näha keskkonda kui tervikut. Üks spetsialist teeb seinad, teine paigaldab ukse ja aknad, kolmas põranda, aga kõikjale ühenduskohtadele jäävad praod kaetakse liistudega. Sest nii olevat alati tehtud. Martin küsib, kui pikk on selle "alati" ajalugu ja kas seda, mida on justkui alati tehtud, aga vigaselt, peab tingimata kordama ja kui kaua.

Ta küsib, miks me ei taha näha tervikut. Ja sedagi, kas need inimesed, kes iseendis praod liistudega kinni katavad, kas sellised inimesed on võimelised teineteisega päriselt kontakti astuma.

Ta ütleb, et meisterlik inimene kasutab oma kogemust, vilumust, materjali ja tehnoloogia tundmist, et luua vastavalt keskkonnale sinna sobiv töö või lahendus.

Loomise ime kogemine on tema sõnul sama, mis võime näha kaoses korra võimalikkust; olla ankruks või majakaks tormisel merel. "Meisterlikkus ei ole teiste jaoks, ei ole enese upitamiseks teiste silmis. Meisterlikkus on sisemine väga isiklik kogemus ja kants, mis võimaldab loovusel esile kerkida ja see ongi inimeseks olemise kunst."

Meisterlikkusest saab tema hinnangul rääkida igas valdkonnas, mitte ainult käelisisi oskusi eeldavatel aladel.
Eelmine
XXXIII Pärnu Filmifestivali filmivalik Esna Galeriis
Järgmine
Lilian Bristolist ja kuldtikandist ilmus põhjalik käsitlus ajakirjas "Pööning" (2019 talv)

Vastused puuduvad

Email again: