“Selle näituse idee sai alguse minu eelmisest näitusest Esna Galeriis kui üks külastajatest väljendas ennast avamisel väga julgelt ja otsekoheselt. Nimelt ütles ta, et üks minu eksponeeritud töödest - “Metsa vaim” olevat väga vastuoluline,” selgitab Henrik Hürden näituse sündimise tagamaid. Selles maalis on kokku pandud ristiusu sümbolid ja metsausu (paganluse) detailid. “Sealt sai alguse minu huvi hakata kujutama kirikuid ning kristliku alatooniga detaile koos nendega vastuollu sattuvate teemadega.”
Hürdenile on vastuolulisus väga oluline. “See on kesksel kohal minu kujutamisviisis. Ilma vastuoluta või vastanduva veidruseta ei saakski olla minu äratuntavat stiili või lähenemist. Ma olen sellele külastajale väga tänulik tema väljaütlemise eest, sest see aitas mulle meelde tuletada, mis on minule endale oma tööde puhul oluline. Ning mõista sedagi, kui oluline on jääda oma tugevuste juurde.”
Nii nagu ka varem on Hürdeni peamiseks inspiratsiooni allikaks naturaalse ja tehisliku maailma vahel tekkivad konfliktid, aga ka harmoonia ja üksteisega kohandumine. “Oluliselt vastuolulisel” näitusel on vastuolu esindatud nii kujutatus kui ka tehnikas. Kokku on põimitud eri ajastuid, eri kunsti liike ja omavahel vastuolus olevaid teemasid.
“Seda tehes olen püüdnud säilitada teatud salapära ja müstilisust. Paljudes teostes on peidetud sõnumid ja sümbolid ning osa maale on üksteisega seotud läbi ühise loo.”
Näituse pealkiri “Oluliselt vastuoluline” võib Hürdeni sõnul tähendada ka “Vastuoluliselt oluline”. Loojana paneb teda muhulgas muretsema ka see, et musta huumorit ja sarkasmi võetakse liiga tõsiselt. “Märkan üha sagedamini, et inimesed ei ole enam võimelised ridade vahelt lugema ega ka detaile märkama.”
Näituse tööd on saanud inspiratsiooni vestlusest galerii peremehe Martin Bristoliga, kes tegeles eelmisel suvel Tallinna Toomkiriku ajanäitaja restaureerimise ja kuldamisega. “Mul tekkis Martiniga vestluste kaudu sügav huvi kirikutornide vastu. Hakkasin neile vanalinnas rohkem tähelepanu pöörama, neid vaatlema ja pildistama. Sedakaudu märkasin oluliselt rohkem detaile.”
Suur osa näitusele tulevatest töödest ongi kunstniku sõnul sündinud tänu unenägudele, mida ta hakkas nägema kohe peale seda, kui oli otsustanud selle näituse kasuks.
Näitust kureerivad Henrik Hürden ja Martin Bristol.
Näitus jääb avatuks 28. juunini.
Näituse avamisel osalemiseks tuleb registreeruda.
Vastused puuduvad