Liikumise ilu ehk Henrik Hürdeni isetehtud jalgrattad ja mängulised maalid

13. augustil 2022 kell 15 avame Henrik Hürdeni näituse “Vaim ei anna rahu”. Näitusel on eksponeeritud nii Hürdeni akrüülmaalid kui ka isetehtud jalgrattad. Näituse avamisel vestleb kunstikuga briti päritolu sündmus- ja kultuurikorraldaja Mahendra Mahey (inglise keeles) ja toimub ringkäik näitusel (eesti keeles).


Henrik Hürden kirjeldab oma loomingut kui teatraalset ja lavastatut: “Mulle meeldib mängida oma kompositsioonides objektidega ja taustadega, et kujutatu tunduks samaaegselt nii realistlik kui ka ebamaine.” Nii segunebki Henriku maalides realism abstraktsiooniga. Lavastuslikkuse pisiku on Henrik ilmselt kaasa saanud oma Eesti Kunstiakadeemia õpingutest, kus tema erialaks oli stsenograafia ehk teatri- ja filmilavastustele visuaalsete terviklahenduste loomine.

Henrik armastab liikuda mööda maastikke, kas jalgsi või jalgratta. Ehkki ta eelistab rännakuid sügavamas ja metsikumas looduses, on ka linnamaastikes kulgemine rikastav.

“Nii lühemad ja spontaansemad rännakuid kui ka pikemad matkad on vajalikud, et lasta visuaalsel infol mind inspireerida. Lülitades müra oma peas välja hakkavad objektid ja detailid üksteisega suhtlema, segunema ja mängima. Teisisõnu, kujutlusvõime hakkab täie auruga tööle. Vahel märkan end loendamas üksikuid puid vanalinnas, mis on majade ja müüride vahele peidetud. Vahel hakkavad jällegi kõndides ja mõtiskledes sõnad ja laused peas korduma nii, et avastan end neid valjuhäälselt kordamas.”

Oma rännakutel kannab Henrik kaasas ka kaamerat, mis aitab tekkinud ideid talletada. Siiski on enamus fotodest tema jaoks eeskätt ettevalmistav materjal maalimiseks, mis aitab värvilahenduse ja kompositsiooni valimisel. Maalimisel kasutab Henrik akrüülvärve, kollaaži ja erinevaid pritsimistehnikaid.

Maalimise kõrval on Henriku teiseks kireks jalgrataste ehitamine ja disainimine. Kunstiteos ei ole tema jaoks tingimata “kaugelt vaadatav”, vaid praktiline ese, miks mitte jalgratas. “See on minu jaoks “kunst ratastel”. Jalgratas on läbi aegade üks inimkonna õnnestunumaid ja geniaalsemaid leiutisi ja miks mitte kasutada seda vundamendina oma loometöös.” Lisaks on jalgratas Henriku jaoks tihti parim rännakukaaslane.

Kunstnikuna on Henriku suurim soov näidata maailma läbi tema silmade, jutustada oma lugu.

Näitus jääb avatuks 30. septembrini 2022.


Ajakava

Kell 15:30 Artist Talk: Henrik Hürdeniga vestleb Mahendra Mahey (inglise keeles). Võimalik jälgida ka Esna Galerii Facebook live vahendusel.

Kell 16:30 Ringkäik näitusel koos kunstnikuga (eesti keeles). Tutvume üksikute tööde lugude ning loometehnikatega.

Vaata ka näituse avamise Facebook'i sündmust.

Henrik Hürden elab vaheldumisi nii Tallinnas kui ka Vedrukal, Järvamaal. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia eriala 2011. aastal. Tema töid on eksponeeritud nii isiku- kui ka grupinäitustel Telliskivi Loomelinnakus, Staapli 3 galeriis, ArtDepoo galeriis ja Maaeluministeeriumis.

Mahendra Mahey on briti päritolu sündmus- ja kultuurikorraldaja. Aastatel 2013 - 2021 juhtis ta Briti Rahvusraamatukogu innovatsioonilaborit, töötades nii teadlase, ettevõtjate, kunstnike, moeloojate kui õpilaste ja üliõpilastega, kureerides ja korraldades lugematuid kultuuri- ja teadmussündmusi. Alates 2022. aastast töötab Mahendra Tallinna Ülikoolis teadus- ja arendustegevuse nõunikuna.


Foto Henrik Hürdenist koos tema jalgrattaga on teinud Dmitri Kotjuh.
Eelmine
Vaata järele: Aivar Põldvee & Dmitri Kotjuhi vestlus fotograafiast
Järgmine
Vaata järele: Artist Talk Henrik Hürdeniga ja ringkäik näitusel

Vastused puuduvad

Email again: