Jaak Jõerüüt ja Aare Pilv kohtuvad Esna Galeriis

3. veebruaril 2023 kell 18 on Järva valla kirjanduse pidunädala raames Esna Galeriis külas kirjanikud Jaak Jõerüüt ja Aare Pilv. Nendega vestleb rännakutest iseendas Aija Sakova.
Nii Jaak Jõerüüdi kui ka Aare Pilve loomingus on olulisel kohal mäletamine ja mälu, sellega seotud tunded ja aistingud. Mõlema loomingust leiab inimese sisemaastike ja mälukoobaste läbivalgustamist, rännakuid ajas ja iseendas.
Kohtumisel osalemiseks on vajalik eelregistreerimine.

Inimese sisemaastikkudes leidub paraku nii kohutavaid ja unustatud tühermaid, aga ka imelisi tundeid ja valgusi; paiku, mis meid moel või teisel mõjutavad, kas painavad või jõudu annavad ning läbi elu kannavad.
Aare Pilv on kirjutanud nii Jaak Jõerüüdi luulekogust “Uus raamat” (2005) kui ka novellikogust “Elu lehekülgi lehitsetakse kiiresti” (2019). Samuti on ta esinenud ettekannetega tema romaanist “Muutlik” (2020). Aija Sakova on varasemalt koostööd teinud nii Jaak Jõerüüdi kui Aare Pilvega ning arvustanud ka mõlema raamatuid. Ehkki idee Jaak Jõerüüt ja Aare Pilv ühise laua taha kutsuda ja rännakutest iseendas ja ajas vestelda küpses juba 2018. aastal, on nüüd aeg selleks vestluseks küps.

2019. aastal on Aare Pilv Jaak Jõerüüdi kohta kirjutanud: “Jaak Jõerüüt on eriline kirjanik eesti kirjanduses – vähemasti on eriliselt peenekoeline tema viimase perioodi looming, mis algas „Uue raamatuga” (2004).“ Asjaolu, et Jaak Jõerüüdi looming ei kuulu palju arutletavate autorite hulka, on Pilve sõnutsi tingitud sellest, et Jõerüüt “on mingites elutundelistes küsimustes järeleandmatu, ei tee mööndusi „rahvapsühholoogiale”, ei tule lugejale kuidagi vastu, ei meelita lugejat (nagu ta ei meelita ka ennast), olemata seejuures aga pretensioonikalt hämar”. Jaak Jõerüüt on Aare Pilve sõnul “selge taju ja sõnaga kirjanik, kelle väljendusviisi kohatine elliptilisus tuleneb vaid sellest, et ta seisab oma sõnade taga ning jätab ütlemata selle, mille taga ta seista ei saa.”

Eriline on ka Aare Pilv ja tema looming. Tema viimane luulekogu „Kui vihm saab läbi” (2017) on üks väheseid poeetilisi raamatud, mis on pälvinud nii mitmeid auhindu ja arvustusi. Tegemist on luulekoguga, mille teemaks mäletamise olemus ja mäletamise mõju. Aija Sakova on öelnud, et tegemist on raamatuga, “mis on ühtaegu läbitunnetatult meeleline (ja vahel erootilinegi) ning samal ajal sügavalt filosoofiline”.

Seesama meeleline eksistentsiaalsus ja mälu-filosoofiline täpsus, mille tunneb ära Aare Pilv Jaak Jõerüüdi loomingus juba 2005. aastal - “puhas veel-mõistmata-elu või meelesolemise võimalus”, “eneseküllased „maitsvad” sõnad”, “puhtal mäletamise ja sellest rääkimise võimel ongi lõhn ja maitse” -, on omane ka Aare Pilve loomingule.

Aare Pilve luulekogust “Kui vihm saab läbi” loeme: “just nagu see (...) hetk, oma laheduses ja heleduses kõike lahendav ja valgustav sähvatus mu kurvilise ja hämara eneseteadvuse-koopa sügavikus. see kõik on juba olnud ju. see on mul käes, mälu-urustikus olemas – ehe ja pidulik loomulikkus – puhas tõlgendamata rõõm“.

Kohtumine Jaak Jõerüüdi ja Aare Pilvega kuulub Järva valla kirjanduse pidunädala programmi, kuid on ühtlasi neljas kirjanduslik vestlus Esna Galeriis. Varasemalt on Esna Galeriis külas olnud Viivi Luik ja Joonas Hellerma, Igor Kotjuh ja Tõnu Õnnepalu.

Esna Galerii on 2019. aasta kevadel avatud kaasaegne näituste ja kultuurisündmuste toimumispaik, mis asub ajaloolise Esna raudteeasula endises peakaupluse hoones. Galerii missiooniks on oma tegevuse kaudu eri valdkondade pühendunud meistrite ning süvatundjate esiletõstmine ning nendevahelise dialoogi loomine.

Esna Galerii ettevõtmised on pühendatud aeglustumisele ja süvenemisele, mis on meistriks kujunemisel materjalide ja tehnoloogiate tundmise ning ande kõrval möödapääsmatud.

Eelmine
Esna Galerii on Järvamaa aasta turismiedendaja
Järgmine
"Eesti õied": Natalia Velchinskaya tikandid & Ehalill Halliste gobeläänid

Vastused puuduvad

Email again: