Klassikaraadio "Kaugel külas" Esnas & ajalehe Pealinn videoreportaaž

Juuli lõpus käis Klassikaraadio toimetaja Liina Vainumetsa külas Esna Galeriis. Selle tulemusena sündis saate "Kaugel külas" salvestus, mis kõlas raadioeetris 5. augistil 2023. Juttu on Klassikaraadio saates nii Toomkiriku ajanäitajate restaureerimisest kui ka Esna Galerii asutamisloost.
Augusti keskel aga käis ajalehe Pealinn toimetaja Üllar Luup koos Martin Bristoliga Toomkiriku tornis. Selle tulemusena valmis videoreportaaž ja artikkel ajalehes.


2023. aasta suvel viibisid Tallinna Toomkiriku torni ajanäitaja numbrid Esna Galeriis, läbides seal Eesti suurima kuldamistöö. Augusti keskel jõudsid uuenduskuuri läbinud ajanäitajad uuesti Toomkiriku torni. Ajalehe pealinn reporterid käisid vaatamas, kuidas ajanäitajad torni tagasi jõudsid ja milliseid uusi teadmisi lisandus restaureerimise käigus.

Toomkiriku torn koos tunnikella ehk ajanäitajaga valmis algselt 1779. aastal. Tunnikella täis- ja veerandtunni löögikellad valas valajameister G. J. Hammerbeck. Nelja ilmakaare neli numbrilauda maalis J. F. Lehmann mustaks, ääred kullati ja keskosa tehti sinine. Aja jooksul on algne viimistluslahendus kaduma läinud, aga üks algne osuti on säilinud, konserveeritud ja pandud välja kellatoas. Tegemist on ainulaadse üheosutilise sihverplaadiga ning siiani on ajalooline tunnikella lahendus püsima jäänud.

Toomkiriku kirikutorni restaureerimisel tehti korda kellad ja karniis. Samuti restaureeriti ka kellatoa luugid ning kõik avatäited. Ajanäitaja restauraaterinud Martin Bristoli sõnul säilitati restaureerimisel üle kolmandiku originaaltükke. Tööde käigus ilmnes, et ajanäitaja originaalid on juba pea kaks sajandit vanad. Seda asjaolul kinnitas ühe orginaalosa tagant leitud aastaarv.

Pealinna ajakirjanike videoreportaaži saab järele vaadata:


Klassikaraadio saadet "Kaugel külas" saab järele kuulata:
Eelmine
Tallinna toomkiriku ajanäitajad Esnas kuldamisel
Järgmine
Toomkiriku ajanäitaja restaureerimine pälvis Muinsuskaitseameti tunnustuse

Vastused puuduvad

Email again: