Tikitud taimeportreed kui kummardus Aeglustumisele ja pühendusmisele

Esna Galerii tähistab kolmanda tegutsemisaasta täitumist  Natalia Velchinskaya tikitud taimeportreede ja stiliseeritud maakaartide näitusega “Olemise ilu”.
Näitus on avatud 13. aprillist 29. maini. (Suure huvi tõttu pikendatud kuni 10. juulini!)
Näituse kuraatorid on Lilian Bristol ja Tatiana Mohrjakova.


Näitus koosneb 32 tikitud taimeportreest, marmoreeritud paberil kujutatud fantaasiamaastikest ning kolmest tekstiilskulptuurist. Näituse ühe kuraatori Lilian Bristoli sõnul hakkas Velchinskaya stiliseeritud maakaarte looma just pandeemia ajal, et kustutada oma reisikirge.

Kunstniku sõnul sai kõik alguse ammusest soovist teha ise marmorpaberit. “Hakkasin katsetama ja mul õnnestuski läbi proovida nii Itaalia kui ka Jaapani marmorpaberi tehnoloogiad. Jaapani suminagashi tehnika osutus niivõrd sarnaseks geograafiliste kaartide loomisega, et see hakkas tasapisi peaaegu kustutama mu reisikirge,” selgitab Velchinskaya fantaasiakaartide loomise tagamaid.

Kaartide kõrval hakkas ta tikkima tekstiilherbaariume. “Lahemaal veedetud lapsepõlvesuvedest pärit lemmiktaimede portreede tikkimine võttis aega ja sidus mõtteid.” Mõtted ei puudutanud aga mitte ainult kangavalikut, nende värvimisviise, tehnoloogiaid, mustreid ja kujundusi, vaid kunstniku lemmikkohti ja sõpru Võsus ja Käsmus, Svetciemsis, Straupes ja Berzciemsis (Lätis). 

“Taimeportreede tikkimine on kui reisimine lapsepõlevmaailma. Ma armastasin lapsena ja armastan nüüdki jälgida taimede aeglast küpsemist. Näha mustikate ja pohlade pisikesi õisi, uurida kõiki sõnajalalehtede küpsemise etappe ja jälgida erinevate, sageli silmapaistmatute taimede suveteed.”

Lilian Bristoli sõnul on Velchinskaya tikitud taime-, aga ka putukaportreed, mida samuti mitmel pildil võib näha, uskumatult tõetruud ja jalustrabavad.

“Nendes on nii palju tähelepanelikkust ja armastust taimede olemuse vastu. Kuna ka minu töö on seotud tikkimisega, siis oskan hinnata seda aega ja pühendumist, mis nendesse portreedesse on sisse voolanud. Need on kui kummardus aeglustumisele ja pühendumisele.”


Näituse “Olemise ilu” kuraatorid on Lilian Bristol ja Tatiana Mohrjakova.

Näitus jääb avatuks 29. maini.

Esna Galerii on avatud pühapäeviti kell 12-15.


Lilian ja Martin Bristol. Foto: Sirje Potisepp/Facebook

Natalia Velchinskaya tantsivad tekstiilfiguurid.
Foto: Aija Sakova


Eelmine
Kontsert "Kuu kõla" kui heliline leevendus
Järgmine
Kultuurisaade OP külas Esna Galeriil

Vastused puuduvad

Email again: