Kirjanduse pidunädal: kohtumine Tõnu Õnnepaluga

Laupäeval, 29. jaanuaril on Esna Galeriis külas kirjanik Tõnu Õnnepalu. Autoriga vestleb kirjutamisest, kirjanduslikest ja kirjutamise paikadest ning kirjanikuks olemisest kirjandusteadlane Aija Sakova.
Kohtumine toimub Järva valla kirjanduse pidunädala raames.
Eelregitreerimine suletud
Vestlus salvestatakse ja tehakse kõigile huvilistele kättesaadavaks. 
Samuti on võimalus osa saada Facebook live ülekandest.
Tõnu Õnnepalu 2021. aasta novembris. Foto: Jack Devant.

Tõnu Õnnepalu on kirjanik, kes on elanud väga mitmetes Eestimaa paikades, aga ka Eestist väljaspool. Üks tema maailma lemmiklinnadest on kindlasti Pariis, millel on ka keskne koht tema esikromaanis „Piiririik“ (1993).

Aastatel 2005–2010 oli Õnnepalu kodupaigaks Esna küla Järvamaal. Esna külast, Esna mõisast ja sealsetest (ajaloolistest) inimestest on inspireeritud mitmed Õnnepalu raamatud: luulepäevik "Kevad ja suvi ja" (2009), "Mandala" (2012), ning "Klaasveranda" (2016). Viimasest kasvas välja ka Ugalas lavastunud näidend „Sajand“, mille üheks keskseks tegelaseks on nimetatud Esna mõisa hoonet.

Luulepäeviku „Kevad ja suvi ja“ eessõnas kirjutab Õnnepalu:

„Niipalju veel, et selle päeviku ülestähendused on suures enamuses tehtud kodus, Järvamaal Esnas. Kui kirjutamiskoht on muu, siis on see ära märgitud. See oli väga paikne aasta. Paar sõitu Hiiumaale, Vilsandile, kõik. Praegu taipasin, et oli vist esimene aasta pärast 1989ndat, kui ma ei käinud kordagi välismaal. Aga mida loevad õieti need kohad, reisid? Meie tõelised kohad ja reisid on vist ikkagi vaid teises, inimeses …“

Ka Õnnepalu viimane raamat „Palk: talvepäevik“ (2021) oma omamoodi reis inimese siseilma, sissevaade kaotusvallu ja kirjanikuks olemisse. 2021. aastal ilmus Õnnepalult ka tsitaadivalimik „Viimane sõna“, mille ulatuslikus saatetekstis-suvepäevikus heidab autor pilgu oma loomingu sünnilukku.

Tõnu Õnnepalu on elanud nii Hiiumaal, Vilsandil kui Esnas. Alates 2021. aastast on tema kodulinnaks Jõgeva. Oluline on märkida veel sedagi, et ta on olnud kutsutud ka Tartu Ülikooli vabade kunstide professori ametikohale (2003) ning on avaldanud kirjandusele ja kirjanikele pühendatud esseedekogumiku "Ainus armastus" (2011).

Kohtumine Tõnu Õnnepaluga kuulub Järva valla kirjanduse pidunädala programmi, kuid on ühtlasi kolmas kirjanduslik vestlus Esna Galeriis. Varasemalt on Esna Galeriis külas olnud Viivi Luik ja Joonas Hellerma ning Igor Kotjuh.

Nii nagu varasemaltki vestleb ka Tõnu Õnnepaluga kirjandusteadlane ja kriitik Aija Sakova. „Kohtumisel tuleb juttu kirjandusest, hea kirjanduse rollist inimeseks kujunemisel ja kirjutamise möödapääsmatusest. Samuti vestleme kirjutamise ja lugemise paikadest, üldse keskkonna rollist meie elu kujundamisel. Ning inimestest, sellest, milliseid jälgi nad jätavad või ei jäta,“ ütleb Aija Sakova.


Vaata ka kogu kirjanduse pidunädala kava.

Eelmine
Vestlus Ehalill Halliste lõngaga maalitud maailmast
Järgmine
Tegevust alustab Esna Raamatukauplus

Vastused puuduvad

Email again: